Využitie dažďovej vody v domácnosti
Ak sa chystáte stavať rodinný dom, je najvyšší čas sa rozhodnúť, ako budete nakladať so zrážkovou vodou. Zistite, ako a prečo efektívne riešiť odvod dažďovej vody na pozemku.

Denná spotreba pitnej vody na osobu činí približne 100 l, pričom zhruba polovica tohto množstva býva využívaná na účely, ktoré nevyžadujú nutne takto vysoké nároky na kvalitu vody. Zásoby pitnej vody sú v mnohých častiach sveta naozaj skromné, a neoplatí sa s ňou plytvať ani v prípade, že jej máme aktuálne dostatok. Napríklad len vďaka splachovaniu toalety dažďovou vodou je možné ušetriť až 30 % pitnej vody, celkovo až 50 % pri využití na ďalšie možné účely.
Zachytávaním dažďovej vody zaistíte jej zber a uchovanie namiesto toho, aby samovoľne odtekala do kanalizácie alebo vodných tokov. Tento postup hospodárenia s vodou prináša majiteľovi nehnuteľnosti množstvo výhod – znižuje spotrebu pitnej vody, znižuje riziko sucha a pomáha s obnovou spodnej vody. Aby napríklad pri výdatných prívalových dažďoch nedochádzalo k problémom, je nevyhnutné zrážkovú vodu vsakovať a vypúšťať regulovane. Na tento účel slúžia vsakovacie systémy, retenčné nádrže a akumulačné nádrže na dažďovú vodu.
Ako využívať dažďovú vodu v domácnosti a na záhrade
V domácnosti najčastejšie tzv. dážďovka slúži na splachovanie toalety, pranie bielizne alebo na bežné domáce upratovanie. Rovnako tak možno takmer neobmedzene používať dažďovú vodu v záhrade, kde slúži na zalievanie, údržbu, umývanie auta alebo dokonca na napustenie bazéna.
V prípade využitia dažďovej vody na osobnú hygienu (napríklad sprchovanie) je však nevyhnutné ju upraviť tak, aby už spĺňala požiadavky na pitnú vodu.
Prečo a na čo dažďovú vodu oceníte
- Splachovanie toalety: Dažďovú vodu je možné skvele využiť na splachovanie WC, pretože je mäkká a
- neusadzuje vodný kameň.
- Pranie bielizne: V domácnosti ju možno použiť aj na pranie bielizne, kde je výhodná pre mäkkosť a nižší obsah minerálov.
- Upratovanie: Dažďovú vodu oceníte aj pri bežnom upratovaní domácnosti - napríklad pri vytieraní podláh.
- Zalievanie rastlín: Skvele sa hodí na zalievanie záhrady, pretože vďaka absencii chlóru a minerálov neškodí rastlinám.
- Umývanie a údržba: Dažďová voda sa dá použiť na údržbu záhradného nábytku, dlažby, rôznych vonkajších priestorov a je ideálna aj na umývanie auta.
- Napúšťanie bazénov: Po prečistení je možné dažďovou vodou aj napúšťať bazén.
V prípade, že sa chystáte s dažďovou vodou v domácnosti akokoľvek nakladať, odporúčame konzultáciu s naším odborníkom na systém úpravy vody.
Technické zariadenia na nakladanie s dažďovou vodou v nádrži
Zrážkovú vodu po jej zachytení môžete priamo čerpať z nádrží, studní alebo sudov, ktoré bývajú často umiestnené pod zemou. Na to je potrebné čerpadlo - buď ponorné, povrchové alebo čerpadlo s kalovým filtrom.
Aké sú rozdiely medzi jednotlivými čerpadlami?
- Ponorné čerpadlá: Používajú sa pre podzemné nádrže, kedy sú čiastočne alebo úplne ponorené do vody.
- Povrchové čerpadlá: Možno využiť na čerpanie z nadzemných sudov a nádrží, kedy čerpadlo stojí mimo vody.
- Čerpadlá s kalovým filtrom: Ak je nádrž zanesená kalom, bude sa hodiť kalové čerpadlo.
Pre čerpanie dažďovej vody zvoľte také čerpadlo, ktoré bude zodpovedať požadovanému účelu využitia s čerpacím výkonom tak, aby bolo zaistené zásobovanie vody s dostatočným tlakom a prietokom vody na potrebnú vzdialenosť a výšku. Pre správne fungovanie systému sa oplatí taktiež vybrať vhodný typ ovládacej jednotky.
Pre výber správneho čerpadla a všetkých potrebných technických zariadení odporúčame obrátiť sa na našich špecialistov. Nebudete tak riešiť problémy v situácii, keď máte čerpadlo poddimenzované alebo naopak predimenzované a pod.
Bez čoho sa pri nakladaní s dažďovou vodou nezaobídete?
Na zachytávanie zrážkovej vody a jej následné využitie potrebujete hneď niekoľko kľúčových prvkov:
- Nádrž na dažďovú vodu: Je nevyhnutná pre akumuláciu zachytenej vody. Existujú rôzne typy: nadzemné (sudy, barely) a podzemné nádrže (betónové, plastové).
- Zberné zariadenie: Odkvapy a zvodné rúrky slúžia na zachytávanie vody zo strechy.
- Čerpadlo: Potrebujete na prečerpávanie vody z nádrže do miest jej využitia.
- Filter: Zabraňuje prieniku nečistôt do nádrže a chráni čerpadlo pred poškodením.
- Príslušenstvo: V prípade potreby môžete použiť riadiace jednotky pre automatické ovládanie systémov, hadice a ďalšie spojovacie prvky.
Chcete zachytávať dažďovú vodu a neviete, ako na to? Potrebujete poradiť s výberom technických zariadení a návrhom systému? Neváhajte vyplniť formulár nižšie a naši špecialisti vás budú kontaktovať.
Zanechajte nám svoje kontaktné údaje a my sa vám ozveme