Ako vyčistiť gril
Grilovanie je veľmi obľúbenou činnosťou takmer každého našinca ak slnkom zaliatym dňom už skrátka patrí. Ako ale vyčistiť gril tak, aby vám nečistoty nepokazili príjemný pôžitok z pripraveného pokrmu?

Grilovanie nie je len o dobrom jedle, ale prináša aj množstvo skvelých nezabudnuteľných zážitkov s najbližšími. Šťavnatá krkovička, zelenina prevoňaná lahodným korením, fantastický steak alebo grilovacie klobásky… Zbiehajú sa vám sliny? Či už ste milovníkom klasických rýchlych pokrmov, chuťami pretrelý gurmán alebo usporiadateľ záhradných večierkov, rozhodne si príjemné chvíle nechcete nechať pokaziť nepodareným jedlom alebo rovno nefunkčným grilom. Ako teda záhradný gril vyčistiť krok po kroku tak, aby vám dlho dobre slúžil a výsledok prípravy pokrmu bol vždy perfektný?
Začnite s čistením roštu grilu
Pri bežnej údržbe je pre vás tým najdôležitejším samotná grilovacia plocha, pretože tu dokážu zvyšky jedla, mastnoty a ďalšie nečistoty pokaziť celý výsledok grilovania. Ako teda vyčistiť grilovací rošt? Dobrou správou je, že čistenie roštu grilu budete vykonávať rovnako, či už máte gril na drevené uhlie, plynový alebo elektrický gril.
Najlepšie urobíte, ak vystavíte prázdny rošt niekoľko minút priamemu žiaru, ktorý sa postará o vypálenie zvyškov jedla. Potom už stačí len kefou zoškrabať zvyšky jedla z grilovacej plochy. Odporúčame však siahnuť po naozaj kvalitnej kefe, určenej na čistenie grilov, napríklad od značky Weber zo šikovnej sady na čistenie grilov rovnomennej značky, v ktorej nájdete všetko potrebné. Na odolnejšiu mastnotu potom môžete použiť čistiaci prostriedok, ktorý je taktiež súčasťou setu. Pred jeho použitím však nezabudnite vypnúť horáky grilu, aby prostriedok neprišiel do kontaktu s priamym žiarom – okrem samotného vypálenia roštu by mal byť z dôvodu bezpečnosti gril pri čistení vždy vypnutý a vychladnutý. Po aplikácii ho potom nechajte minútku pôsobiť a následne nečistoty opäť zoškrabte pomocou kefy, prípadne utrite čistiacou hubkou na grilovací rošt.
Chcete sa usadzovaniu nečistôt vyhnúť a čisteniu grilu si tak uľahčiť? Použite pred ďalším grilovaním anti-stick sprej alebo gril pred začatím prípravy jedla poriadne premažte.
Ako vyčistiť gril zvnútra aj zvonku
Ako vnútornú časť grilu, tak aj poklop si aspoň raz za mesiac zaslúži pozornosť v podobe odstránenia usadenín, mastnoty a zvyškov jedla. Najlepšie na tieto účely funguje plastová škrabka, ktorá sa pri kontakte s povrchom ľahko prispôsobí a poradí si aj s menej prístupnými miestami či okrúhlymi grilmi. Pre dokonalý výsledok potom môžete použiť vhodný čistiaci prostriedok a hubku. Pokiaľ by ste vnútornej časti grilu a poklopu nevenovali pozornosť, môže vám časom vzniknúť nepekná vrstva usadenín.
Pri grile na drevené uhlie nezabúdajte navyše po každom grilovaní vysypať zvyšky popola, v prípade plynového grilu odporúčame pre istotu skontrolovať, či nie sú zanesené horáky, pri elektrickom grile pre zmenu raz za čas radšej očistite aj vykurovaciu špirálu, na ktorej môžu po dlhšej dobe vznikať nežiaduce usadeniny.
Vonkajšiu časť grilu stačí na zbavenie nečistôt väčšinou umyť vodou s jemným čistiacim prostriedkom a handričkou. Jej znečisteniu môžete ale hravo predísť, pokiaľ budete svoj gril chrániť ochranným obalom.
Čistenie grilu zvládne každý, a s tým správnym náradím to bude hračka. Údržba grilu nie je totiž oveľa náročnejšia ako pravidelné čistenie krbových kachlí či vložky – aj to s vhodným krbovým náradím a správnymi čistiacimi prostriedkami ľahko zvládnete. Vedeli ste, že pri grilovaní na záhrade či terase je možné využiť aj práve krbové príslušenstvo? To môže byť dobrým pomocníkom napríklad pri manipulácii s horúcim roštom alebo horúcimi uhlíkmi.