Otváracia doba 1. a 8.5. Viac informácií ×

Ako na čistenie keramických obkladov a dlažby

Údržba keramickej dlažby či obkladov môže byť veda. Viete naozaj, ako pri čistení postupovať a na čo si dať pozor?

Ako na čistenie keramických obkladov a dlažby zverejnené: 9. 4. 2025

Obklady a dlažby dávno nie sú len výsadou kúpeľní alebo kuchýň. Vďaka skvelým vlastnostiam, vysokej odolnosti aj ľúbivému vzhľadu, napr. imitáciu dreva, je možné dlažbu zvoliť do akejkoľvek miestnosti v interiéri. Tomu nahráva aj fakt, že výborne funguje s podlahovým vykurovaním a ľahko sa udržuje. Práve hygienickosť keramických povrchov dlaždíc je dôvodom použitia v miestach, kde sú na čistotu kladené skutočne vysoké nároky. Dlažbu je možné čistiť podľa veľkosti plochy mopom, handrou, kefou, prípadne pri väčšom priestore kotúčovým čistiacim či vysávacím strojom. Pokiaľ to umiestnenie dovolí, je možné pre veľmi znečistené povrchy využiť taktiež vysokotlakové čističe s rozstrekovacím injektorom. Túto možnosť oceníte najmä pri vonkajšej dlažbe. Spôsob čistenia obkladov a dlažieb sa môže v niekoľkých ohľadoch rôzniť – inak riešite upratovanie čerstvo po pokládke, inak v prípade bežnej údržby.

Čistenie dlažby po dokončení stavby či rekonštrukcie
Akonáhle sú dokončené kladačské práce, je na čase pustiť sa do upratovania. Čistenie dlažby, ale aj obkladov v takom prípade býva náročnejšie, než pri bežnej údržbe, pretože je potrebné odstrániť zvyšky lepidla, silikónu aj škárovacej hmoty. Obzvlášť čistenie lepidla nie je obľúbenou disciplínou, pretože zaschnuté lepidlo naozaj dobre odoláva. Pri čistení dlažby po dokončení pokládky použite prípravky s obsahom kyselín (pH<6). Nezabudnite vždy ale dodržiavať výrobcom odporúčané riedenie, aby nedošlo napr. na narušenie alebo zmenu odtieňa škárovacích hmôt.

Povrch najskôr dôkladne umyte vodou, potom použite vybraný prípravok a nechajte ho pôsobiť. Zvyšky silikónu či epoxidu odstráňte špeciálnym čističom na epoxidový tmel a silikón. V žiadnom prípade neodporúčame použitie ostrých nástrojov, ktorými je možné ľahko novo položenú dlažbu či obklad poškriabať. Radšej než po drôtenej kefe siahnite vždy po klasickej hube či handričke. Na záver potom povrch riadne opláchnite vodou a zbavte ho prípadných šmúh, ktoré môže zanechať zasychajúca špina. Proces finálneho umytia bude pri prvom čistení nutné aj niekoľkokrát zopakovať.

Periodická údržba dlažieb a obkladov
Pri bežnej údržbe dlažby aj obkladu si vystačíte s teplou vodou a neutrálnym čistiacim prostriedkom (pH 6-8). Vyvarujte sa určite abrazívnych produktov, ako napr. tekutý piesok a pod., ktoré by mohli nenávratne poškodiť povrch obkladov a dlažieb, obzvlášť potom v prípade matných dlaždíc alebo špeciálnych povrchových úprav. Úplne ideálne nie je vždy ani použitie sódy, octu alebo kyselín, ktoré máte bežne doma. Aj také látky môžu v určitých prípadoch povrch zničiť. Na zachovanie vlastností obkladov a dlažieb používajte vždy prostriedky určené priamo pre tieto povrchy. Skvele poslúži aj parný čistič, ktorý si dokáže poradiť aj s odolnou špinou.

Pri bežnom upratovaní je pred čistením mokrou cestou vždy na mieste podlahu pozametať či povysávať, následne umyť nečistoty za pomoci vody s čistiacim prostriedkom, a potom dôkladne opláchnuť vodou. Pri údržbe povrchu nezabúdajte ani na škáry, ktoré vďaka pravidelnému čisteniu zostanú dlhšie v kondícii a zaistia tak perfektný vzhľad celého priestoru. Pri ich údržbe je možné použiť napr. kefa, ale nie drôtená.

Dôkladné čistenie dlažby a obkladov
Pokiaľ potrebujete z dlažby vyčistiť odolné nečistoty, ako napr. zvyšky mydla, hrdze, mastnoty, cementu, vodného kameňa a pod., je potrebné použiť špeciálny čistič podľa typu usadeniny. Na mastné škvrny zvoľte alkalický prípravok (pH>8), na anorganické usadeniny, ako napr. nános vodného kameňa potom môžete použiť prípravok skôr kyslý (pH<6). Najčastejšie sa s odstraňovaním odolnejších usadenín stretnete pri väčšom generálnom upratovaní, ktoré sa odporúča vykonávať zhruba raz až dvakrát ročne.

Na začiatku údržby opäť dlažbu riadne zameťte či vysajte. Obklady aj dlažbu pri čistení najskôr umyte vodou, následne za pomoci vhodného čistiaceho prostriedku odstráňte nečistoty podľa návodu a následne opláchnite čistou vodou. Nečistoty v škárach môžu po čistení dlažby stále odolávať, preto bude možná pre dôkladné odstránenie usadenín a špiny nevyhnutné si dopomôcť jemnou kefou.

Na čo si dať pri umývaní dlažby a obklade pozor
Na čistenie dlažby nie je vhodné používať prípravky s kyselinou fluorovodíkovou, pretože aj krátky kontakt s povrchom dokáže napáchať nenávratné škody.

Protišmykové dlažby je nutné čistiť naozaj pravidelne, pretože akékoľvek znečistenie môže znížiť protišmykovosť podláh. Vyhnite sa v tomto prípade prostriedkom, ktoré môžu zanechať na povrchu film, a tým opäť ohroziť charakteristiky dlažby.

Ako už bolo spomenuté, vyvarujte sa prípravkov a nástrojov, ktoré môžu dlažbu poškodiť. Hoci sú povrchy moderných keramických dlaždíc odolné, vzniku škrabancov sa celkom zamedziť nedá. Z tohto dôvodu je v napr. v záťažových priestoroch nutné inštalovať tzv. čistiace zóny, aby sa predišlo zaneseniu povrchu pieskom, kamienkami a ďalšími nežiaducimi čiastočkami, ktoré by mohli dlažbu v kontakte s topánkou poškriabať.

Hoci sa môže zdať proces údržby keramických dlaždíc jednoduchý, pri nesprávnom postupe je možné podlahu či obklad znehodnotiť. V našich pobočkách nájdete kvalitné čistiace prostriedky od Murexinu, Mapei alebo Ceresitu, s výberom ktorých vám radi pomôžeme, či už riešite údržbu v domácnosti alebo nebytových priestoroch.